DIY Natural vs. Store Bought Which Saves You More?

DIYWhen I began looking to DIY personal care and cleaning products, I was concerned about the cost of supplies. A gallon of castile soap at $55 seemed a bit steep. But buying all natural products is pricey too. A constant struggle for me is balancing the desire to use natural products and be healthier with what we can actually afford. Many of you probably have a similar struggle, so today I’m breaking down the cost of a few homemade products versus buying them. Continue reading