DIY Natural vs. Store Bought Which Saves You More?

DIYWhen I began looking to DIY personal care and cleaning products, I was concerned about the cost of supplies. A gallon of castile soap at $55 seemed a bit steep. But buying all natural products is pricey too. A constant struggle for me is balancing the desire to use natural products and be healthier with what we can actually afford. Many of you probably have a similar struggle, so today I’m breaking down the cost of a few homemade products versus buying them. Continue reading

DIY or Store Bought?

store boughtThe more I learn about the ingredients in store bought products, the less I want to use them. There are some great natural and organic products available, but they can be on the pricey side. When finances are tight, it’s hard to make room in the budget for expensive cleaning products and toiletries. What can you do? DIY! I make several of our home products myself. There are a few that I still buy, though. Which products do I buy, which do I make, and why? Keep reading!

Continue reading